Naše aktivity za rok 2014

Február  2014

Karneval - 1.ročník

Dňa 27. februára 2014 sme zorganizovali karneval, ktorý sa začal v popoludňajších hodinách o štrnástej hodine a trval približne 2 hodiny. Bolo tam vidieť rôzne masky, ktoré boli zamerané hlavne na pracovné povolania od policajta, záchranára, až po kuchárku, avšak nechýbali ani čarodejnice, či iné záhadné bytosti.  

Okrem tanca sme hrali rôzne hry a súťaže, hlavne pohybového typu. Z hier spomeniem napríklad hru na semafory a riadenie cestnej premávky. Zaujímavou súťažou bolo v časovom limite nájsť čo najviac vecí začínajúcich na určité písmeno.

Karnevalu sa zúčastnili naši klienti s rodinnými príslušníkmi a naši zamestnanci.

 

Máj 2014

Deň matiek – 1. ročník

15. mája sme v našom stacionári zrealizovali oslavu pri príležitosti celosvetového dňa matiek, ktorý sa už každoročne,  aj u nás od roku 1990, zapísal do kalendára na druhú májovú nedeľu. Našim vystúpením a malou oslavou sme vzdali  úctu a vďaku mamkám našich klientov za to všetko, čo robia pre svoje rodiny. Oslave a vystúpeniu už neodmysliteľne predchádzali prípravy. Okrem chutného jahodového koláča sme si usilovne nacvičovali krátky, kultúrny program. Naše vystúpenie pozostávalo z pásma ľudových piesní a riekaniek sprevádzaných hrou na klavír. Mamičkám sa veľmi páčilo a boli rady, že sa trošku odreagovali od denných povinností.

 

Dni dobrovoľníkov U.S.Steel Košice  - 1. naša účasť 

V sobotu 17.mája sa v rámci Dní dobrovoľníctva U.S.Steel Košice konala brigáda v areáli priestorov Denného stacionára Forresta Gumpa.  Pomocnú ruku nám podalo 32 dobrovoľníkov, z ktorých väčšina sú zamestnanci a zároveň odborári  U.S. Steel Košice.Dobrovoľníci nám pomáhali hlavne pri obnove starého oplotenia, ktoré zbavili hrdze a opatrili novým náterom. Oplotenie ožilo veselými farbami  akými sú žltá, červená a zelená. Všetci  pracovali usilovne ako včeličky a to aj napriek tomu, že počasie sa okolo obeda trošku pokazilo. Našich dobrovoľníkov to však neodradilo a pomáhali aj pri odstraňovaní náletových drevín, hrabaní trávy a  pri  natieraní konštrukcie  skladu.

Na materiál, ako sú farby, štetce, šmirgle a podobne, nám prispela firma U.S. Steel, ktorá taktiež zabezpečila občerstvenie a guláš, ako odmenu za dobre odvedenú prácu.

 

Brigáda v stacionári

V jednu krásnu sobotu 24.mája sme sa rozhodli, že si ešte viac skrášlime naše okolie pri stacionári, preto sme zorganizovali brigádu, pri ktorej nám pomohli ako naši kamaráti, tak aj naši rodinní príslušníci.

Začali sme ráno o deviatej a ako včielky sme sa usilovne pustili do práce, ktorú sme mali hotovú za štyri hodiny. Maľovali sme plot, pílili stromy, strihali kríky.

Odmenou za našu veľkú snahu a vynaložené úsilie bol obed v podobe chutného guľáša, ktorý sme si tiež sami navarili.

 

Jún 2014

MDD - deň detí v našom stacionári - 1.ročník

V pondelok ráno sme sa celý stacionár vybrali na návštevu do Poľova. Ocitli sme sa na gazdovskom dvore, kde majiteľ choval kozu a kravu, ktorú pred našimi očami podojil. Koza bola krotká a priateľská, aj sa s nami odfotila. Neskôr sme sa vybrali neďaleko ku koňom, kde nám pani Majka ochotne vysvetlila, ako sa treba starať o kone . Ďalej nás zaviedla do stajne a tiež na jazdeckú dráhu, kde jazdia kone v zimnom počasí. Priviedla k nám krásnu veľkú hnedú kobylu Luciu, ktorá sa našej prítomnosti vôbec nebránila. Bola pokojnej  povahy, krotká a veľmi priateľská. Asi najväčším zážitkom pre nás bolo, že sme ju mohli čistiť a mať s ňou skutočný fyzický kontakt. Pani Majka nám navrhla, že na návštevu ku koňom by sme mohli chodievať častejšie, aby sme si na nich postupne zvykali. Možno by to aj poniektorým zlepšilo psychické aj fyzické zdravie. Poobede sme si zábavnou formou zopakovali pár slovíčok z angličtiny a zahrali sme si hru. Neskôr sme ešte absolvovali pár súťaží, ako napríklad hádzanie loptičiek do vedra, na terč, fúkanie vaty na stole a iné.  

 

September 2014

Výlet v ZOO Nyíregyháza

Dňa 16. 9. 2014  sme absolvovali celodenný výlet do mestečka Nyíregyháza, navštívili sme tam ZOO. Cesta bola dlhá, trvala takmer tri hodiny, preto sme si ju krátili spievaním ľudových piesní. Zoologická záhrada bola veľmi veľká, zvieratá boli usporiadané podľa svetových kontinentov. Vo vodnom svete sme videli veľké  nádherné ryby, žraloky a delfíny.

Bol tam aj tradičný hospodársky dvor ako kačky, kone, kozy a kravy. Aj sliepky si iba tak chodili po záhrade, akoby ich niekto vypustil z kurníka. Videli sme malé a veľké opice, slony, ktoré klientov veľmi zaujali, žirafy, hrochy, medvede a iné zvieratká. Aj pásikavý tiger si tam spal svojim „zimným“ spánkom. Dokonca aj austrálsky klokan si len tak oddychoval v tráve a nedal sa rušiť našou návštevou. Všade bol bezbariérový prístup, čo bolo pre nás veľmi výhodné.Niektorí stihli aj papagájovú show a väčšina z nás tuleniu show. Náklady na dopravu a vstupenku sme uhradili zo získaných dvoch percent  dane z príjmov.

 

Október 2014

Dni otvorených dverí 2014 - 2.ročník

Posledný októbrový týždeň  sme v dennom stacionári organizovali dni otvorených dverí. Boli venované  všetkým záujemcom, ktorí chceli bližšie spoznať našu komunitu a   zoznámiť sa s našou činnosťou.    Navštívili nás špeciálni pedagógovia, žiaci praktických škôl, rodičia našich klientov, rodičia detí s postihnutím, študenti sociálnej práce  a úradnici Magistrátu a KSK.

  V pondelok prišli pedagógovia aj žiaci zo  stredného odborného  učilišťa z Alejovej ulice. Zapojili sme ich do vedomostného  kvízu, ktorý bol plný otázok a nacvičovania zručností. Žiaci a profesori si mohli aj niečo vyrobiť. Z tekvíc vyrezávali strašidelné hlavy a z farebných papierových špirál vytvárali obrázky  anjelov, vianočného stromčeka a vianočného kapra. Všetkým sa to veľmi páčilo a výrobky si mohli odniesť aj domov.

V utorok nás boli navštíviť žiaci z Praktickej školy, z Opatovskej cesty, ktorí sa u nás cítili veľmi dobre. Program bol veľmi podobný ako v predošlý deň. Kvíz, pracovná tvorivá činnosť a  maľovanie. Aby nám práca šla lepšie od ruky, tak sme si aj zaspievali.

V piatok doobeda sme  vyrábali masky na halloweenskú párty, ktorá sa konala poobede. Pozvanie prijali aj rodičia klientov. Zábava sa začala po štrnástej hodine. Klienti dostali rôzne úlohy, ako napr. nájsť čo najviac  predmetov  určitej farby, čo najrýchlejšie vyrobiť múmiu, hádzať loptičky do košíkov, či prefúkať  vatu  na druhú stranu stola. Viedli si veľmi zručne.

 

December 2014

Mikuláš 2014 - 2.ročník

Dňa 4.12.2014 sa uskutočnilo stretnutie s Mikulášom, ktorý si našiel čas a prišiel sa pozrieť na program, ktorý si pre neho naši klienti svedomito pripravili. Vystupujúcich prišli podporiť aj ich blízki, či už to boli rodičia alebo súrodenci. V programe mali diváci možnosť vidieť príbeh o chudobnom dievčatku. Mikuláša potešili aj pesničkami, ktoré si stihli pripraviť iba deň vopred s ujom Štefanom. Za svoj program si vyslúžili veľký potlesk od publika a balíček plný sladkých dobrôt od Mikuláša. Odmenou pre všetkých bolo pohostenie a sladký koláč, ktorý pomáhali upiecť klienti nášho stacionára. Darčekmi prispeli aj Tesco Košice a Papier Drogéria, Peter Kraus, Košice-Šaca.

 

Vianočný charitatívny stánok U.S.Steel 2014 - 1. naša účasť

U.S.Steel Košice v čase predvianočného zhonu, tradične ako aj po minulé roky, dáva príležitosť neziskovým organizáciam prezentovať sa širokej verejnosti v charitatívnom stánku na Hlavnej ulici v Košiciach. Zároveň sa v stánkoch koná verejná zbierka,  z ktorej výťažok použijú prezentujúce  organizácie pre svoj rozvoj. Naša organizácia sa zúčastnila tejto výnimočnej akcie 18. decembra 2014, kedy nám bolo umožnené  predstaviť  našu činnosť.

Návštevníci vianočných trhov sa zastavovali pri našom stánku, v ktorom sme vystavovali rôzne darčekové predmety a vianočné ozdoby. Tie vyrábali naši klienti už od septembra, pričom použili rôzne techniky ručných prác. Boli to napríklad svietniky a vence zo šišiek, vianočné obrazy vytvorené technikou quilling, srdiečka z papiera vyrábané technikou pedig,  pohľadnice, ozdoby na vianočný stromček, svietniky ozdobené technikou decoupage, rôzne prívesky a kľúčenky. Všetky výrobky boli jedinečné a nenapodobniteľné. Každý, kto prispel akoukoľvek sumou, dostal na pamiatku od nás výrobok vybratý podľa vlastného vkusu. K darčeku dostal aj informatívny letáčik o našom Dennom stacionári Forresta Gumpa.

V tento deň sme vyzbierali 474 €, ktoré použijeme na nákup spotrebného materiálu pre pracovnú činnosť klientov, ktorí budú vyrábať rôzne darčekové predmety pre našich sympatizantov a podporovateľov.