Naše aktivity za rok 2015

Január 2015

Predstavenie Mrázik

Keďže máme radi rozprávky, tak sme v spolupráci s MÚ MČ Košice – Šaca a Spojenou školou Opatovská cesta zorganizovali predstavenie Mrázik. Predstavenie sa uskutočnilo 29. januára 2015 v kinosále Kultúrneho domu v Šaci a rozprávku nám predviedli talentovaní učitelia a žiaci Spojenej školy Opatovská cesta. Tí si, okrem hrania,  sami vytvorili nádherné  kulisy a kostýmy.  Pozvanie prijali učiteľky a deti z MŠ v Šaci, učitelia a žiaci 1. stupňa zo  ZŠ v Šaci, deti a vychovávatelia z komunitného centra ETP Šaca a dôchodcovia denného centra v Šaci.

 

Február 2015

Karneval - Rozprávkové bytosti – 2. ročník  

Obdobie fašiangov sme si pripomenuli karnevalom, ktorý sa konal 17.02.2015. Karneval slávnostne otvorila naša pani riaditeľka Lucia Tažiková krátkym príhovorom. Ďalej bolo na rade predstavovanie masiek, kde sa nám predstavilo množstvo krásnych masiek od tria Červená Čiapočka - poľovník - stará mama až po princezné, rytierov, víly, vodníkov. Naše masky nám zaspievali rôzne pesničky a potom aj zasúťažili. Zo súťaží spomeniem napríklad kvíz o rozprávkach, hru na Popolušku a hľadanie majiteľa stratenej veci z rozprávky. Po skončení programu sa už začala poriadna zábava a diskotéka, ktorú si všetci náramne užili.

 

Máj 2015

Deň hasičov

Košickí hasiči oslávili vo štvrtok 7.mája 2015 sviatok svojho patróna - svätého Floriána na parkovisku pred OC Optima.  Pre deti i dospelých si pripravili rôzne ukážky techniky. My sme sa zúčastnili tiež. Najviac nás zaujali statické ukážky hasičskej techniky. Mohli sme si sadnúť do hasičských áut, obzrieť si historické vozidlá, či vyskúšať majáky. Napriek tomu, že sme dávali umelé dýchanie figuríne, oživiť ju sa nám nepodarilo. Ďalej sme sa dozvedeli, že názov požiarnik sa nepoužíva, ale hasič, pretože oni oheň nezakladajú, ale ho hasia. Prácu hasičov si veľmi vážime, preto im želáme veľa šťastia, zdravia, úspechov v práci a pohodu v rodine.

 

Deň matiek - 2.ročník

Aj my sme si chceli pripomenúť Deň matiek a tak sme si pre naše mamky pripravili malé prekvapenie v podobe vystúpenia, ktoré sakonalo 14.5.2015. Pozostávalo z pásma ľudových a moderných piesní a básničiek, ktoré sme si svedomito nacvičovali. Za vystúpenie si naši klienti zaslúžili obrovský potlesk. Každý náš klient  daroval svojej mamke vlastnoručne vyrobený darček, a samozrejme každá mamka dostala aj voňavú kvetinku.

 

Dni dobrovoľníkov U.S.Steel Košice - 2. naša účasť

V sobotu 16.mája 2015 sa v rámci Dní dobrovoľníctva U.S.Steel Košice konala v poradí už druhá  brigáda v areáli priestorov nášho Denného stacionára Forresta Gumpa. Zišlo sa tu 28 dobrovoľníkov, dvadsiati dvaja z U.S.Steel Košice a šiesti z denného stacionára Forresta Gumpa. Dobrovoľníci nám pomáhali hlavne pri upratovaní vnútorného dvora zrezaním divých krovína čistením nelegálnej skládky. Ďalej nám pomáhali pri maľovaní plota, natieraní nového zábradlia na terase, vytváraní dvoch okrasných záhrad a rýľovaní. Na materiál a pracovné pomôcky nám podobne ako pred rokom prispela firma U.S.Steel Košice, ktorá taktiež zabezpečila občerstvenie a guláš.

 

Jún 2015

Deň detí - 2. ročník

1.6.2015 sme sa v rámci Medzinárodného dňa detí vybrali na krátku doobedňajšiu prehliadku Hlavnej ulice v Košiciach. Najprv sme si boli obzrieť erb mesta Košice, potom sme navštívili najväčší kostol na Slovensku – Dóm svätej Alžbety a nakoniec sme si spravili spoločnú fotku pri spievajúcej fontáne, ktorá sa nachádza v parku medzi košickým Štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety. Pochutnali sme si na zmrzline a na obed sme sa vrátili do stacionára.

 

Dni otvorených dverí - 3. ročník

V utorok 2.6.2015 nás prišli navštíviť pedagógovia a žiaci z praktickej školy z Opatovskej cesty. Mali sme pre nich pripravený bohatý program, ktorý pozostával z rôznych súťaží ako napríklad kvíz alebo príprava občerstvenia. Potom sme si precvičovali techniku - enkaustika, ktorá sa všetkým veľmi zapáčila a kto mal záujem, mohol vyrobiť šperk z plastových fliaš.

Vo štvrtok 4.6.2015 nás prišli navštíviť pedagógovia a žiaci praktickej školy z Vojenskej ulice. Program bol veľmi podobný predchádzajúcemu.

 

Grilovačka - 1.ročník

Naši klienti celý rok usilovne pracovali, a tak sme im 30.06.2015  zorganizovali grilovačku, ktorá sa konala na dvore rodinného domu  našej pani riaditeľky Tažikovej.  Pozvaní boli aj rodičia našich klientov. Vychovávateľky pripravovali šalát z uhoriek, paradajok a jarnej cibuľky, či syra, chlapci s pani zástupkyňou Pištejovou hrali futbal a iné pohybové hry. Potom sa väčšina klientov poprechádzala po okolí Šace. Videli kostol, kaštieľ a krásny park.

Po prechádzke sme si opekali špekáčiky a učili sme sa ako sa správne opeká na ohníku.   Neskôr, keď sme si oddýchli na ležadlách, sme si ešte zahrali rôzne hry s loptou.

 

September 2015

Na kúpalisku v Maďarsku

V septembri sme si chceli ešte užiť odchádzajúce leto, tak sme sa boli kúpať. Ako miesto sme si zvolili známe termálne kúpalisko v Maďarsku Tiszaújváros, kde sa nachádzajú termálne a liečivé vody. Dopravili sme sa tam mikrobusom. V interiéri   bol bazén s horúcou vodou, blížiacou sa k štyridsiatim stupňom. Aj keď nebolo najteplejšie, všetkých nás to ťahalo do bazéna, ktorý sa nachádzal vonku. Jeden bol relaxačný, s teplou vodou a druhý plavecký, so studenou vodou. Náklady na dopravu a vstupenky boli uhradené zo získaných 2% dane z príjmov.

 

Výlet do kaštieľa v Betliari a do Gombaseckej jaskyne

Dňa 24.09.2015 sme absolvovali celodenný výlet do Betliara a do Gombaseckej jaskyne.

Najprv sme navštívili kaštieľ v Betliari, kde akurát v čase našej návštevy prebiehala výstava venovaná cisárovnej Sissi. Mali sme možnosť vidieť nespočetné množstvo vecí z obdobia jej života. Najviac nás zaujala replika jej šiat, topánky, vejár, rôzne obrazy a fotografie, na ktorých bola vyobrazená. Potom sme mali prehliadku celého kaštieľa, kde sme mali možnosť vidieť vzácne umelecké diela starých i moderných majstrov, galériu predkov rodu Andrássyovcov, historickú knižnicu, historický nábytok, umelecko-priemyselné predmety, poľovnícke trofeje, či exotické africké a ázijské zbierky. Potom sme sa presunuli ku Gombaseckej jaskyni, kde sme sa dozvedeli, že bola objavená v roku 1951 rožňavskou skupinou jaskyniarov. Náklady na dopravu a vstupenky boli uhradené zo získaných 2% dane z príjmov.

 

November 2015

Oslava okrúhleho jubilea našej klientky Ivetky

Dňa 12.11.2015 naša klientka Ivetka oslávila životné jubileum 50 rokov a preto sme sa rozhodli, že jej zorganizujeme veľkú oslavu v našom zariadení. S prípravami nám pomáhala aj Ivetkina mamka, ktorá pripravila občerstvenie. Ivetke sme všetci zagratulovali a priniesli sme jej darčeky ako sa na správnej oslave patrí. Neskôr si Ivetka zatancovala so všetkými chlapcami z nášho stacionára. Všetci ju poriadne povykrúcali a nakoniec sme si zaspievali rôzne pesničky  a zahrali rôzne hry.

 

December 2015

Mikuláš - 3.ročník

V Dennom stacionári Forresta Gumpa sme všetci netrpezlivo očakávali veľmi vzácnu návštevu. Naše čakanie sa nám vyplatilo a tak nás 07.12.2015 prišiel opäť navštíviť Mikuláš. Tento rok si dokonca so sebou priniesol aj  pomocníka, ktorým nebol nik iný ako čert. Pre Mikuláša sme si pripravili veľmi peknú básničku a pásmo piesní, ktoré sme si svedomito nacvičovali. Mikuláš bol s vystúpením spokojný a tak odmenil každého klienta balíčkom plným sladkostí. Čert obišiel zasa na prázdno. Nenašiel si u nás žiadneho vhodného adepta na učňa do pekla a tak mu neostávalo nič iné len sa vrátiť späť do pekla.

Za bohatého Mikuláša vyslovujeme srdečnú vďaku obchodnému domu Tesco Košice, Papier Drogéria, Peter Kraus, Košice-Šaca a samozrejme našej pani riaditeľke.

 

Vianočné prekvapenie pre Dominika  – návšteva z rádia Regina

Naša pani vychovávateľka Julka splnila vysnívaný sen nášmu klientovi Dominikovi, ktorý má veľmi rád ľudové piesne. Okrem počúvania Kandráčovcov a Kollárovcov, je verným poslucháčom rádia Regina. Jeho najobľúbenejším moderátorom je Milan Rendoš, ktorý uvádza reláciu „Zahrajte mi túto“. Pani vychovávateľka zareagovala na výzvu v rádiu, kde poslucháči mohli splniť sen svojmu blízkemu v podobe stretnutia s jeho najobľúbenejším moderátorom z rádia Regina. Napísala e-mail o Dominikovi  a o našej organizácií a napokon nás 15.12.2015 prišiel navštíviť  sám pán Rendoš. Jeho príchod Dominika veľmi  potešil, a pána moderátora hneď spoznal podľa jeho hlasu. Stretnutie sa točilo hlavne okolo Dominika, no aj ostatní klienti boli veľmi radi. Pán Rendoš priniesol akordeón a spoločne sme si zaspievali niekoľko ľudoviek.

 

Vianočné posedenie – 1.ročník

Na vianočné posedenie , ktoré sa uskutočnilo 17.12.2015, boli pozvaní klienti, rodičia a všetci dobrovoľníci, ktorí nám celý rok pomáhali. Všetkých privítala pani riaditeľka, ktorá zhodnotila rok 2015, čo sa nové urobilo, čo sa nové kúpilo a akých akcií sme sa zúčastnili. Na záver poďakovala všetkým dobrovoľníkom, ktorý nám celý rok pomáhali a všetkým pracovníkom, ktorý celý rok usilovne pracovali. Potom klienti  predviedli svoju šikovnosť a talent v  krátkom vystúpení. Klient Dominik nám v doprovode svojho otca na gitare zaspieval dve ľudové pesničky, na ktoré klienti Ivetka a Tomáš tancovali. Potom klienti predviedli  krátke divadielko na tému 4 ročné obdobia. Kulisy, kostýmy a masky sme si vyrobili svojpomocne spoločnými silami. Výsledok bol očarujúci. Potom sme sa už pustili do sladkých koláčov, ktoré poniektorí klienti doniesli napečené z domu a kapustnice, ktorú pomáhali pripravovať naši klienti deň predtým.