Naše aktivity za rok 2016

Január 2016

Akcia „Bowling“

Nový rok  2016  sme začali športovou akciou – bowlingom, ktorý  majú naši klienti veľmi radi. Dňa 21.1.2016 sme zorganizovali  bowlingovú súťaž na bowlingovej dráhe na Erike. Súťažili naši klienti  Tomáš, Lukáš, Radko a Bárnuš, ktorí  získali  dobré výsledky. Výhercom sa stal Bárnuš. Veríme, že sa nám podarí  takúto akciu ešte zopakovať.

 

Február  2016

Návšteva planetária

Dňa 4.2.2016. sme boli v Planetáriu na Popradskej ulici v Košiciach. Tejto akcie sa zúčastnili všetci klienti Denného stacionára. Presúvali sme sa tam autami. V planetáriu sme sa dozvedeli veľa  nových vecí o našej slnečnej sústave. Program nám prispôsobili na úroveň našich klientov. V premietacej miernosti sme mohli vidieť ako to na oblohe vyzerá,  čo vidíme voľným okom a čo zase ďalekohľadom. Pozreli sme si rozprávku o mesiačiku a hviezdach. Prednáška bola zaujímavá a poučná. Do stacionára sme odchádzali naplnený novými poznatkami a vedomosťami.

 

Akcia  „Fašiangový karneval“ – 3. ročník

Dňa 25.02.2016 sa v našom Dennom stacionári stretli Indiáni a kovboji. Karneval sa tento rok niesol v znamení Divokého západu. Boli pozvaní aj rodičia. Indiáni a kovboji proti sebe súťažili v rôznych disciplínach ako napríklad: kto navlečie najdlhší náhrdelník z pestrofarebne pomaľovaných cestovín, kto zhodí najviac pohárov pomocou loptičky, kto rýchlejšie vyloví rybky z jazera. Sily boli doslova vyrovnané. Bola to tá najnapínavejšia súťaž na celom Divokom západe. A keďže sme sa nevedeli rozhodnúť, kto nakoniec zvíťazil, dohodli sme sa na podpísaní mierovej zmluvy.  Podpísaním mierovej zmluvy sme nastolili mier medzi Indiánmi a kovbojmi v našom stacionári.

Masky boli nápadité a veľmi pekné. Jedna krajšia ako druhá, pretože boli vyrábané ručne.

Na záver sme si oddýchli pri občerstvení a všetci spolu sme si zatancovali na veselé pesničky s tematikou Divokého západu.

 

Marec  2016 

Výstava ilustrátora Miroslava Cipára

Dňa  3. 3. 2015 sme sa boli v Kulturparku na výstave  Miroslava Cipára  „Moja krajina je moja fantázia“. Vystavovateľ je sochár, grafik a ilustrátor detských kníh  ako napríklad kniha – Zlatá brána. Jeho ilustrácia je veľmi osobitá a zaujímavá. Ilustroval  hlavne zvieratká a krajinu, v ktorej vyrastal. Zaujímavosťou jeho tvorby je, že ilustroval jedným ťahom celú postavičku alebo obrázok. Aj my sme si vyskúšali jedným ťahom vytvoriť obrázok z klbka vlny. A bolo to veľmi ťažké, podarilo sa nám vytvoriť srdce. Vyskúšali sme si aj iné zaujímavosti ako skladanie  zvierat z puzzle, telefón z drôtu a čiernobiely svet podľa Miroslava Cipára.  Pozreli sme si aj krátky dokument o jeho živote a tvorbe. Táto výstava bola venovaná celoživotnej tvorbe ilustrátora   pri príležitosti jeho životného jubilea 80 rokov.

 

Apríl 2016 

Plavecká súťaž  -  2. naša účasť

Dňa 27. 4. 2016 sme za zúčastnili plaveckej súťaže, ktorú organizoval Domov sociálnych služieb Domko pod záštitou KSK. Išlo o veľkú plaveckú súťaž, bolo tam zastúpených  asi 15 zariadení z každého kraja,  najväčšie zastúpenie mal Košický kraj. Ale najváženejší súťažiaci boli z Čiech z Liberca. Takže účasť bola hojná a medzinárodná.

Na tejto súťaži sa zúčastnili naši klienti, ktorí vedia plávať, Lukáš, Miško a Peter a pani zástupkyňa. Ako hlavný tréner  bol Miškov otec. Súťažili sme v plaveckých disciplínach: plávanie vo voľnom štýle,  prsia, motýlik a nakoniec štafeta. Nepodarilo sa nám získať žiadnu cenu, ale neboli sme najhorší. Naši klienti dosiahli dobré  časy, ktoré však nestačili na umiestnenie. Ale aj tak hodnotíme túto plaveckú súťaž za veľmi vydarenú akciu, kde sme sa mohli stretnúť s klientmi z iných zariadení, porozprávať sa, vymeniť si skúsenosti a ukázať, akých máme šikovných klientov. Najdôležitejšie je predsa zúčastniť  sa a nezabiť sa.

 

Máj 2016 

Deň matiek – 3. ročník

5. mája sme po roku znova vystupovali pre naše drahé mamičky pri príležitosti Dňa matiek. Naši klienti pod vedením pani zástupkyne Pištejovej si svedomito nacvičili program a dokonca sa aj pekne poobliekali do ľudových krojov. Dobrovoľníčka pani  Reicherová chlapcom ušila krásne vesty a naša pani zástupkyňa  dievčatám ušila pekné ľudové sukničky. Doladili sme to bielymi košeľami a bielymi blúzkami, ktoré sme kúpili z príspevkov 2% dane z príjmu.

Látky nám zakúpila naša sponzorka pani Švedová zo Šace. Naše vystúpenie pozostávalo z pásma ľudových piesní ako „Červené jabĺčko“,  „A gdze idzeš Helenko, Helenko“ a náš klient Dominik nám v sprievode ústnej harmoniky zaspieval pesničku „Bobonec, bobonec“. Zlatým bodom programu bol tanec, ktorí si naši klienti taktiež svedomito nacvičili. Na záver každý povedal básničku pre svoju mamku a odovzdal jej vlastnoručne vyrobený darček, či už pohľadnicu alebo kvietoček.  Po vystúpení nasledovalo malé občerstvenie. Pochutili sme si na chlebíkoch s nátierkami, ktoré pripravili dvaja naši klienti Tomáš a Lukáš. Niektoré mamičky priniesli domáce koláče, ktoré všetkým chutili.

 

Dni dobrovoľníkov U.S.Steel - 3. naša účasť

Dňa 14.5.2016 sa v Dennom stacionári Forresta  Gumpa sa konali Dni dobrovoľníkov, ktorých  organizátorom bola  spoločnosť  U. S. Steel Košice. Do tejto akcie sme sa zapojili už po tretíkrát. 

Dobrovoľníci  - zamestnanci  U. S.  Steel Košice,  ale aj ich rodinní príslušníci sa zúčastnili a usilovne pracovali počas celého dňa.  Práce bolo neúrekom. V skupinkách sa všetci  pod vedením svojho  koordinátora vybrali  za prácou do terénu.  Keďže  sme mysleli pri plánovaní práce na zlé počasie, dôkladne sme si pripravili aj záložný plán. Čo bolo veľmi múdre, pretože od rána  počasie nebolo najlepšie. Dobrovoľníci  aj napriek dažďu s plným nasadením pracovali ako usilovné včielky. S prestávkou na občerstvenie, teplú kávu a čaj, každý  súhlasil. Popri tom všetkom nechýbala  spoločnosť  fotografov a kamery.  Milo nás prekvapil  sám pán prezident spoločnosti  U. S. Steel Košice Scott Buckis, ktorý si túto akciu nenechal ujsť a prišiel nás podporiť  a povzbudiť. Organizátor nám poskytol finančný príspevok v sume 600 eur, za ktorý sme zakúpili materiál na maľovanie, náradie a altánok na terasu. Okrem občerstvenia spoločnosť U.S. Steel  Košice  zadovážila pomôcky pre dobrovoľníkov ako ochranné rukavice, okuliare, respiračné rúška a pršiplášte.  Bez nich by sa pracovať v teréne vôbec  nedalo.  Veď ako sa hovorí: „Bezpečnosť pri práci a ochrana zdravia je vždy na 1.mieste!“. Toto pravidlo platilo pre všetkých dobrovoľníkov počas celého dňa. Začali sme aj rekonštrukčné práce v nových miestnostiach, v ktorých dobrovoľníci šúchali steny a dávali dole starú omietku. Vo vonkajšom areáli sa čistila burina a tráva, rezali sa divé kríky, ktoré následne boli spolu s odpadom vynášané do zberného dvora. Dobrovoľná partia žien maľovala vonkajšie časti konštrukcie a striešku.  Ostatní  pracovali na zmontovaní trampolíny a altánku. Bola to fyzicky náročná práca, ktorá viedla k úspešnému koncu vďaka 20-tim zúčastneným dobrovoľníkov z U. S. Steel Košice a 5-tim dobrovoľníkom z neziskovej organizácie  Forresta Gumpa. Celá akcia bola ukončená v poobedňajších hodinách spoločným gulášom, ktorý nám taktiež zabezpečil  U.S. Steel Košice.

 

Jún 2016 

Grilovačka - 2. ročník

Dňa 9.6.2016  vo štvrtok ráno sme sa všetci zišli na dvore u našej pani riaditeľky, kde sme si zorganizovali už druhý ročník grilovačky. Tento rok boli pozvaní okrem našich klientov aj ich rodičia. Grilovačku sme zahájili opekaním špekáčikov, kde si naši klienti vychutnali ten správny pocit z opekačky. Niektorým to šlo priam ukážkovo. Iným pomáhali rodičia. Neskôr sme si zasúťažili. V hádzaní loptičiek sme sa rozdelili do troch skupín: rodičia, klienti a zamestnanci. Táto súťaž mala veľký úspech. Poniektorí si chceli svoje skóre vylepšiť a tak hádzali znova. Ďalšou súťažou bol štafetový beh, kde súťažiaci museli plniť rôzne úlohy, ktoré im vymýšľala pani riaditeľka. Potom sme pripravovali obed. Rozdelili sme sa znovu na skupinky. Jední pripravovali šopský šalát, iní krájali mäso a ostatní sa rozprávali. Akcia sa nám vydarila a týmto by sme chceli poďakovať Tescu, ktoré nám poskytlo všetko potrebné na celodennú grilovačku. 

 

Športový deň - 1. naša účasť

Spojená škola Alejová zorganizovala športovo-výtvarné podujatie, v ktorom sa súťažilo o pohár Martina Záhradníka s názvom „Šport bez bariér“. Zúčastnili sme sa aj my, náš stacionár reprezenovali klienti: Tomáš, Lukáš, Miško, Peťo, Ivetka. Z tejto akcie sme si odniesli diplom za aktívnu účasť.

 

Dní otvorených dverí - 4. ročník

Aj tento rok nás v rámci Dní otvorených dverí prišlo navštíviť niekoľko rôznych organizácií.  Ako prví nás 13. júna 2016 navštívili žiaci a pedagógovia z Praktickej školy, z Opatovskej cesty. Pripravili sme si pre nich bohatý program. Okrem prehliadky našich priestorov, si mohli zasúťažiť v príprave najkrajšej desiaty, zaskákať si na trampolíne a zmerať si sily v rôznych súťažných disciplínach ako napr.: skladanie kociek, navliekanie cestovín na šnúrku, pantomímu, triedenie cestovín od fazule, spoločný tanec a súťaž na spoznávanie vecí ostatnými zmyslami okrem zraku. Program sa všetkým veľmi páčil a každý si od nás odniesol malý darček na pamiatku, ktorý si buď vyrobili sami alebo niektoré darčeky vyrobili naši klienti.

 

Ďalšie organizácie, ktoré nás prišli navštíviť  počas Dní otvorených dverí, pre ktoré sme pripravili podobný  program vo forme súťaží a pohostenia:  

- 20. júna 2016 nás navštívili žiaci a pedagógovia z Praktickej školy Alejová,

- 30. júna 2016 nás navštívili Majákovci zo Zdoby,  z neziskovej organizácie Maják, n.o.

- 04. júna 2016 – nás navštívili klienti z domu soc. služieb - DSS LUX n.o., z Opatovskej cesty,

- 06.júna 2016 – nás navštívili klienti z denného stacionára - O.Z. Most do duše, z Prešova,

- 07. júna 2016 – nás navštívili klienti z domu sociálnych služieb - DOMKO, Košice.

Sme radi, že nás počas dní otvorených dverí navštívilo toľko pozvaných organizácií a taktiež sme veľmi radi, že sme si navzájom vymenili poznatky a spoznali sme kopu skvelých ľudí.

 

September 2016 

Dni otvorených dverí  Rádia Regina

Dňa 5. 9. 2016 sme sa zúčastnili dní otvorených dverí v Rádiu Regina na Mojzesovej ulici v Košiciach, kde sa okrem iného organizovala aj súťaž „Koláč Rádia Regina“. Doobeda sme mohli vidieť a ochutnať rôzne koláče, ktorých hlavnou ingredienciou bol mak. O maku sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií. Taktiež sme videli živé vstupy do rádia, ktoré pozostávali  hlavne z ľudovej hudby a hovoreného slova. Ďalej sme sa zúčastnili výstavy, kde boli ukážky rôznych vyrezávaných obrazov a motívov buď do melónov alebo tekvíc, ktoré prezentovali rôzne stredné školy. Poobede medzi 16. a 17. hod. sme šli do rádia znovu,  tentoraz sme sa boli pozrieť živý vstup relácie - Zahrajte mi túto, ktorú najviac obľubuje náš klient Dominik Pištej.  Vystupovali a spievali deti z rôznych súborov, ktoré mali na svojom konte už  nejaké to ocenenie.  Celá relácia pozostávala z pásma ľudových piesní a hovoreného slova. Plný skvelých zážitkov sme sa vrátili späť.

 

Oslava 30-tych narodenín našej klientky Slávky

Dňa 19.09.2016 naša klientka Slávka oslávila krásne jubileum 30 rokov a preto sa jej mamka rozhodla, že jej zorganizuje veľkú oslavu v našom zariadení. Slávke sme spoločne zagratulovali a priniesli sme jej darčeky ako sa na správnej oslave patrí. Neskôr sme si všetci spoločne zatancovali a nakoniec sme si zahrali rôzne hry. Oslava sa vydarila a oslávenkyňa si od nás odniesla okrem krásnych darčekov aj pekné spomienky.

 

Čítajme si v prírode - 1. naša účasť

Dňa 22.9.2016 nás pozvali z Denného stacionára Občianske združenie Most do duše Prešov, v spojení  s Ekoparkom Holá Hora a Technickými službami mesta Prešov,  na dopoludnie plné zábavy s najlepším priateľom človeka – knihou. Organizátori si pre nás pripravili skutočne bohatý program, ktorý pozostával z rôznych úloh, ako napr.: Maratón v čítaní, kedy čítali rôzne texty nepretržite jeden za druhým, neskôr nasledovala súťaž, kedy sme čítali všetci naraz. Ďalšou bolo priraďovanie známych autorov k ich dielam. Ako poslednú úlohu sme dostali papierik s krátkym úryvkom z rozprávky a mali sme uhádnuť o akú rozprávku ide a ilustrovať ju. Na záver si pre nás organizátori pripravili pohostenie v podobe chutného guláša a koláča. Táto akcia sa nám veľmi páčila, hlavne preto, že sa konala v ekoparku a to aj napriek chladnému počasiu.

 

Na kúpalisku v Maďarsku

Dňa 27.09.2016 sme zorganizovali celodenný výlet na termálne kúpalisko Nyíregyháza v Maďarsku. Pôvodne sme mali ísť na kúpalisko Tiszaújváros, no keďže bolo zatvorené, rozhodli sme sa, že navštívime kúpalisko v Nyíregyháze. Nakoľko sa nám nepodarilo naplniť celý veľký autobus, rozhodli sme že na výlet pozveme aj zopár klientov a našich nových kamarátov z neziskovej organizácie Maják v Zdobe. Táto organizácia sa  stará o hluchoslepú mládež na Slovensku.  Na kúpalisku v Nyíregyháze sme navštívili Zážitkový svet, ktorý je známy rôznymi tobogánmi. Najviac nás zaujal tobogán – „Čierna diera“.  Vyskúšali sme aj Termálny svet, kde nás najviac zaujali vírivé bazény. Výlet sa všetkým veľmi páčil a určite si ho ešte niekedy zopakujeme. 

 

Október 2016 

„Integračný festival“ v Zuzkinom parku v Košiciach - 1. naša účasť

Dňa 7.10.2016 sme za zúčastnili integračného festivalu dramatickej tvorivosti  ARTFEST  v Zuzkinom parku v Košiciach.  Bola to prehliadka umeleckých vystúpení hendikepovanej mládeže a detí. Do festivalu sa zapojili viaceré podobné zariadenia ako sme my,  ale aj  ŠZŠ.  Naše zariadenie vystupovalo s pásmom ľudových piesní a tancov. Festival organizovalo občianske združenie ArtEst , ktoré sa venuje mládeži  s Downovým syndrómom.  Bola to naše prvé verejné vystúpenie a pevne veríme, že sa všetkým páčilo. 

 

Halloween v košickej ZOO

Vo štvrtok 27.10.2016 sme sa vybrali na výlet do košickej ZOO,  kde sa konal už piaty ročník akcie Týždeň duchov. V ZOO sme mali možnosť vidieť rôzne zvieratká ako napr.: tigre, opice, tulene, plameniaky, ťavy, levov. Neskôr sme navštívili aj terárium. Počas prechádzky v ZOO sme mali možnosť vidieť aj rôzne umelecké diela z vyrezaných tekvíc. Boli sme aj v  Dinoparku, kde sme mali možnosť vidieť rôzne modely a sochy dinosaurov, ktorí žili na našej planéte pred mnohými rokmi. V Dinoparku nám premietali 3D príbeh v ponorke. Na záver sme sa ešte odfotili v škrupinkách z dinosaurích vajíčok. Výlet sa nám veľmi páčil a určite sa do ZOO niekedy vrátime.

 

November 2016 

Halloween v našom zariadení  

2. november 2016 bol v našom stacionári v znamení tajomného Halloweenu.  Všetci sme sa poprezliekali za kadejaké strašidlá ako napr: za kostlivcov, čarodejníkov a čarodejnice, bosorky a samozrejme medzi strašidlami nesmel chýbať ani najznámejší čarodejník všetkých čias Harry Potter.  Halloween sme zahájili vyrezávaním tekvice, pretože tradičným znakom Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice (Jack-o'-lantern), vo vnútri ktorých je sviečka. Neskôr sme si zasúťažili v rôznych súťažiach ako napr.: príprava čo najstrašidelnejšej desiaty, ktorú potom musel zjesť jej výrobca, ďalšou súťažou bolo hľadanie predmetov na písmenko, beh cez prekážky s pingpongovým okom na  lyžičke a iné. Na záver sme si zorganizovali malú diskotéku, kde sme si všetci spoločne zatancovali na strašidelné pesničky. Halloween sa nám vydaril a my veríme, že si ho o rok opäť zopakujeme.

December  2016 

Mikuláš – 4. ročník

Dňa 6.12.2016 sme v našom dennom stacionári Forresta Gumpa znovu privítali veľmi vzácnu návštevu – Mikuláša.  Keďže Mikuláš na nás ani tento rok nezabudol, tak sme si aj my pre neho pripravili veľmi pekný program, ktorý pozostával z malého divadielka o neposlušnom chlapcovi,  ďalej sme mu  zaspievali pesničku „Pred oknom, za oknom“, potom sme si zatancovali na pesničku od Kristíny „Vianočná nálada“ a ako zlatý klinec programu sme zaspievali pieseň od Tublatanky „Rolničky, rolničky“. Mikuláš bol s naším vystúpením veľmi spokojný a tak každého z našich klientov odmenil okrem potlesku aj balíčkom plným sladkostí.

Veľké ďakujem patrí samozrejme aj  obchodnému domu Tesco Košice, ktorý nám aj tento rok prispel Mikulášskymi balíčkami pre našich klientov.

 

Vianočné trhy - 3. naša účasť

Aj  tento rok sme sa aktívne zapojili do rôznych  aktivít v období predvianočného času. Dňa 7.12.2016  v čase od 16:00 do 20:00 hod.  sme na Hlavnej ulici osobne podávali „Primátorský punč“ v stánku mesta Košice, na ktorom  si mohli návštevníci vianočných trhov pochutnať počas celého predvianočného zhonu. Z jeho výťažku budú tradične podporené štyri neziskové organizácie, medzi nimi bola vybratá aj naša organizácia.

Na druhý deň ste nás mohli vidieť a prísť nás podporiť na vianočné trhy pred OC Galéria Košice,  kde nám MÚ Košice – Západ bezplatne  poskytol stánok,  taktiež na charitatívnu prezentáciu našej organizácie.

V piatok  9.12.2016,  v čase od 10:00 do 20:00 hod., ste nás mohli prísť podporiť do  charitatívneho vianočného stánku U.S.Steel Košice s.r.o. na Hlavnej ulici v Košiciach,  kde sme taktiež prezentovali našu činnosť peknými vianočnými výrobkami, ktoré zhotovili naši klienti.

Ako poďakovanie za príspevok ste si mohli vybrať pekný darček alebo  ručne vyrábané vianočné ozdoby.

 

Vianočné posedenie – 2.ročník

Na Vianočné posedenie, ktoré sa uskutočnilo dňa 15.12.2016, boli pozvaní naši klienti spolu so svojimi rodičmi. Pre rodičov sme si opäť pripravili bohatý program, aby sme im predviedli, ako sme za ten rok zošikovneli. V úvode pani riaditeľka všetkých privítala a v krátkosti zhodnotila rok 2016, čo sa nové urobilo, čo sa nové kúpilo a akých akcií sme sa zúčastnili. Ďalej nasledoval program, v ktorom naši klienti predviedli svoju šikovnosť a talent. Vystúpenie pozostávalo z rozprávky o neposlušnom Jankovi, ktorý hneval svoju mamku a tak ho svätý Mikuláš poslal do pekla, kde sa mal polepšiť. Hercami boli naši klienti, ale aj zamestnanci. Ďalej sme si pripravili tanec na pesničku od známej slovenskej speváčky Kristíny „Vianočná nálada“ a na záver sme rodičom spoločne zaspievali pesničku od Tublatanky „Rolničky“. Po vystúpení sme si spoločne pochutnali na kapustnici, ktorú pomáhali pripravovať naši klienti deň vopred. Na záver sme si zatancovali.